“Konser var dediler, geldik”çiler

Bu aralar kimi görsem kolundan çekip son günlerde nasıl “tatsız” konserler izlediğimi anlatıyordum. Yakındığım arkadaşlarımdan biri Aylin Aslım’ın “Memleketimden Konser Manzaraları” başlıklı yazısını gönderdi bana. Özetle, bir sanatçı olarak konsere gelen seyircinin “susmadığını”, bundan kendisinin kadar diğer sanatçı arkadaşlarının da çok rahatsız olduğunu yazıyordu.

Ceylan Ertem’in Sinop konseri sonrası yazdıklarını görmüştüm ancak Aylin Aslım’ın yazısını (ve haziran tarihli “Şey Ben Müzik İçin Gelmiştim” yazısını) okuyana kadar durumun vahametini anlayamamıştım açıkçası. Aslında olaya tek taraflı bakıyordum ve sahnede olan kişinin de benimle benzer rahatsızlıkları duyabileceği aklıma gelmemişti. Büyük hata!

Benim için konsere gitmek en basit deyimle, sevdiğim şarkıcının/grubunun müziklerini canlı olarak dinleyip ritmlerine eşlik etmek demek. Sahnede olan kişi tarafından bakarsak da, konser vermek dinleyiciyle buluşup sanatını icra etmek demek.

Peki neler oluyor konserlerde? Seyirci mütemadiyen konuşuyor, sürekli birilerini ittirip yer değiştirmeye çalışıyor, tüm konser boyunca telefonunu havaya kaldırıp arkadaki kişinin görmesini engelliyor. Hatta zaman zaman aralarında tartışma çıkıyor. Sanatçı ise bazen çocuk gibi uyarmak zorunda kalıyor, bazen istifini bozmamaya çalışarak devam ediyor, bazense sahneden gidiyor.

Memleketteki her türlü yozlaşma, sonunda konser salonlarında da vuku bulmaya başladı işte. Kendisine bile saygısı olmadığını düşündüğüm, kendi zevklerinden başka hiçbir şeye önem vermeyen ve sürekli BEN BEN BEN diye ortada dolaşan insanlar kaplıyor her yanımızı. Sen konserde elinde içkiyle hafif hafif salınırken gelip sana çarpıp ileriye gitmeye çalışan kişiyle, otobüste sırt çantasıyla seni ittiren aynı kişi, bildin mi? Sen şarkıcının sesiyle kendinden geçmiş bir şekilde ona eşlik ederken yanında durmadan konuşan kişi, cafede bağıra çağıra telefonla konuşan kişi, tanıdın mı? “Pardon biraz sessiz olur musunuz?” diye uyardığında, “SANA NE?!” diye bağıran kişi, evlilik programlarında çıkan polemiklerin bir numaralı takipçisi.

Konser başlamadan veya başladıktan bir, bilemedin iki şarkı kadar seyirciler arasında yerleşme telaşı olabilir belki. Bundan sonraki itişmelere, konuşmalara ise hiç ama hiç anlam veremiyorum.

Ben sanırım en büyük sıkıntıyı 2013 yılındaki Lana Del Rey konserinde yaşamıştım. 15-17 yaşındaki çocukların büyük bir hızla çarpıp geçmelerinden fenalık gelmiş, en sonunda “Geçemezsin!” diye bağırmak zorunda kalmıştım.

Hadi onlar çocuktu, ergendi. Peki geçen Kasım ayında Beyoğlu Hayal Kahvesi’ndeki Ceylan Ertem konserinde yaşadıklarım? Konser başlamadan çok önce gelmiş, yavaş yavaş sahnenin önüne doğru ilerlemiştik. Zaten Ceylan Ertem sahneye çıkınca benim için her şey durmuştu. Ama o da ne, beni iterek önüme geçen ve “Tuvalete gidiyordum, sahneyi görünce durdum” diye aklı sıra beni kandırmaya çalışan bir kadın. Ardından yanıma gelip koca sesleriyle konuşan iki adam. Diğer yandan konsere geliş sebebi farklı, çevresindeki her adama yazan (hatta sevgilime de meyleden!) kadın. O kadar sıkışmış ve daralmıştık ki, ben konserin bir anını bile kaçırmamak için çıkmadım ama sevgilim hava almak için çıkmak zorunda kalmıştı.

Son hikaye de Babylon Bomonti’deki Barış Manço Hayatımı Değiştirdi’den. Kabus Kerim’in çıkmasına yakın salon o kadar doldu ve insanlar o kadar ittirmeye başladı ki, kendimizi barın önünde dururken birden sahneye yakın bir yerde bulduk. Ellerinde içkilerle öne doğru gelmeye çalışan insanlar, dökülen içkiler, ağız dalaşları o kadar arttı ki, oradan çıkmak zorunda kaldık sonunda.

Bu insanlar yer değiştirmeyi, konuşmayı, sürekli fotoğraf çekmek için telefonlarını kaldırıp görmemizi engellemeyi kendilerinde hak görüyorlarsa, benim de müzik dinleme, şarkıya eşlik etme, dans etme özgürlüğüm olduğunu, hatta konsere gelme amacının da bunlar olduğunu kendilerine hatırlatmak isterim.

Tatsızlıkların ve bencilliklerin olmayacağı konserlere!

 

PS: Aylin Aslım’ın yazısında bahsettiği makyajlı ve koca çantalı kızlar tipolojisini cinsiyetçi buldum, fakat o başka bir yazının konusu olur.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s